Yazının Yoruma Kapanacağı Günü Göstermek

Yazının Yoruma Kapanacağı Günü Göstermek

WordPress sistemlerde yorum önemlidir. Otomatik bir özellik olarak 14 günlük bir süreçte kapanır. Bu özelliği Ayarlar->Tartışma alanından değiştirebilirsiniz. Bu sizi spam yorumların sürekli gelmesinden de koruyabilir. Açık kaldığı sürede yorum almaya devam edersiniz. Ancak belirli bir gün sorna kapatma seçeneğini aktif tutsanız da insanlara ne kadar zaman sonra bu yorum alanının kapanacağı hakkında bilgi verme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki kod sizin çok işinize yarayacaktır.

Alyarlar->Tartışma alanındaki seçenek
Alyarlar->Tartışma alanındaki Yorum seçeneği

Yorum alanı hakkında bilgi vermek

Bu alanda, özellike formun olduğu alanda oynama yapabilmek için belirli bir alana (yorum alanının üstüne) aksiyon eklemek gerekmektedir. Bu kodda o alan comment_form_top olarak kullancağımız yorum alanının üst kısmıdır. WordPress altyapısı içinde hemen hemen her alan geliştirilebilir olduğundan, temamızdaki yorum formunu da geliştirebiliriz.

Aşağıda belirtmiş olduğum tüm kodları temanızın functions.php dosyası içerisine uygulacağınızdan tüm gerekli dosyalarınızın yedeklerini alınız.

Alttaki kodu temanızın içindeki functions.php dosyasına yapıştırın. Sonrasında ise görüntü alttaki resimdeki gibi olacaktır.

add_action( 'comment_form_top', 'yorum_kapanma_zamani_bildirimi' );

function yorum_kapanma_zamani_bildirimi() {
  global $post;
  if ($post->comment_status == 'open') {
    $close_comments_days_old = get_option( 'close_comments_days_old' );
    $expires = strtotime( "{$post->post_date_gmt} GMT" ) + $close_comments_days_old * DAY_IN_SECONDS;
    printf( __( '(Bu yazı %s içinde yorumlara kapatılacaktır )', 'domain' ), human_time_diff( $expires ));
  }
}

Yorum Alanı Düzeni Sonrası oluşacak görüntü

Yorum Kapanması Yazısı Bildirimi

Burada hatırlamak istediğim bir durum var. Yukarıdaki kod WordPress yorum alanı kullanan temalar için geçerli olacaktır. Disqus ve benzeri yorum eklentisi kullanan arkadaşlar bu kodlardan yararlanamayabilirler.