Özel Yorum Soruları Eklentisi

Yorumlarda spamlardan korunmak için çokça yönteme sahibiz. Ama kendi sorularımızı oluşturabilseydik bunları daha kolay engelleyebilirdik değil mi. İşte size aşağıda vereceğim eklenti ile bunu yapabilirsiniz. Daha bebek adımlarını atan eklenti, aslında bir geliştirme çalışması. Varolan bir eklentideki eksiklikleri gördüğümü düşünerek onu bir başka adla yeniden kodlamaya çalışıyorum. Bu eklentinin aslı astarı WordPress eklenti alanında bulabileceğiniz Text Captcha eklentisine dayanmakta.

Eklentinin içerisine şimdiye kadar;

  • Dil Desteği
  • Yeni WordPress sürümlerine uyumluluk
  • Daha gelişmiş bir arayüz
  • Gelişmiş bir jQuery altyapısı

ekledim. Daha doğrusu eklediğimi düşünüyorum.

Eklentinin kanımca tek kalan kusuru; soru, cevap ve seçenekleri bir json dosyası içerisine yazmak. Çünkü WordPress eklenti güncelleme mantığına göre, eski sürümden kalan dosyalar silinerek yerine yenileri ekleniyor. Bu da her defasında sizin sorularınızı tekrar tekrar girmenize neden oluyor. Bunu değiştirmek için boş vakitlerimde kaydetme ve güncelleme fonksiyonlarını geliştireceğim.

Şimdilik gayet başarılı bir şekilde kullanılabilir durumda. Tek yapmanız gereken yüklemek (şimdilik bu iş elle olmakta) yani, indiridğiniz sıkıştırılmış dosya içerisinde çıkan klasörü wp-content/plugins içine atmalısınız. Daha sonra eklentiler panelinden aktif edebilir ve istediğiniz soruları ekleyip çıkartabilirsiniz. Güvenlik sorularınız tam sizin istediğiniz gibi olacak :)

Kullanım sırasında sorularınızı iki parçadan oluşturabilir veya tek parça kullanabilirsiniz.

Testlerim sırasında, sorun çıkmaması için yorum forumunuzun WordPress standart yorum formu olması gerektiğini farkettim. Onun için de bir geliştirme notum var. İlerideki güncellemelerde bunu düzenlemiş olacağımı umuyorum.

Panel oldukça basit. Birkaç tane soru eklenmiş halde gelecektir zaten. Yönetim paneli önizlemesi aşağıdaki resimde. Tıklarsanız büyür :) Örnek kullanım için beta testlerinde bana yardımcı olan Berkay Geldeç’in şahsi sitesinin yorum alanına bakabilirsiniz. Site Adresi: www.berkaygeldec.com

Yorumlarınızı ve iyi/kötü eleştirileriniz bu eklentinin daha da büyümesine sebep olacaktır. Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Selametle

 

1 thought on “Özel Yorum Soruları Eklentisi”

  1. Okul sitemiz için aradığım çok işlevsel bir eklenti olacak.

Comments are closed.