WordPress deregister ile varolan jQuery’yi Değiştirmek

WordPress kullanırken bazı javascript çağırımları aşırı yüklemeye sebep oluyor ve bunlar da internet sitelerinin yavaş açılmasında büyük rol oynuyor. WordPress “head” alanına müdahale ederek bazı javascriptlerin çağırılması, çağırılmaması veya değiştirilmesi için ufak bir fonksiyon kullanabiliyoruz. Ben yaptığım denemelerde ve sitem üzerindeki yavaşlamanın sebebini araştırıken deregister fonksiyonu ile sitenin head alanında kendiliğinden entegre bir biçimde çağırılan jquery scriptinin nasıl Google içinde bulunan (Google hosted) javascript ile değiştirilebileceğini öğrendim. Bunu size aktarmak istiyorum. devrik cümleler kurdum biliyorum :)

Öncelikle sitemizin temasında varolan funcitons.php (eğer yoksa el ile yaratabilirsiniz) üzerinde değişiklik yapacağımızı belirtmek istiyorum. Bu yüzden bu dosyanın bir yedeğini alsanız iyi edersiniz.

Functions.php dosyasını açıp son ?> satırından önce aşağıda yer alan şu kodu ekleyin;

function my_init_method() {
    wp_deregister_script( 'jquery' );
    wp_register_script( 'jquery', 'http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.4.2/jquery.js');
}

add_action('init', 'my_init_method');

Bu işlemin sonunda wordpress ile entegre çağırılan jquery google üzerinde host edilen jquery ile değiştirilmiş olacak ve siteniz bir bakıma biraz daha hızlanacak.