WordPress içinde kategoriye özel CSS atamak

Bazı CMS sistemlerinde -özellikle Joomla içinde- Menü bölümü veya alana göre özel temalar ve şablonlar uygulanabiliyor. WordPress içinde bu işlemi gerçekleştiren bazı eklentiler olsada benim gibi temalarını değiştirmek ya da işin cıvkını çıkarmak istemeyenlerin kullanabileceği bir yöntem var. Hem eklenti kurup sistemi yavaşlatmıyacak hem de temanıza yazdığınız özel cssleri gösterebileceğiniz ufak bir kod var. Bunu sizlerle paylaşacağım. Umarım beğenirsiniz.

Bu kod ile beraber sitenizin teması içinde bulunan header.php dosyasını düzenleyeceksiniz. Bu dosya sizin temanız için önemli olduğundan lütfen işlemlere başlamadan dosyanızın yedeğini alınız. Dosyanız /wp-content/themes/sizin-temaniz/ içinde yer almaktadır.

Öncelikle kendi temanızın css dosyasını kopyalayıp (genelde style.css) kendinize göre ayarlama yapmalısınız. Bunu hazırladıktan sonra kullanmak istediğiniz kategorisinin ID değerini bilmelisiniz. Bunu Yazılar->Kategoriler menüsüne geldikten sonra istediğiniz kategorinin üstüne gelerek, tarayıcınızın durum çubuğunda görünen linkten alabilirsiniz. Değer id=xx gibi olacaktır. Bize lazım olan xx değeridir.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra gelelim kodumuza. Bu kodu temanızın header.php kodu içine alanından önce eklemelisiniz. Lütfen çalışmaya başlamadan dosyalarınızın yedeğini alın. Yedek aldıktan sonra;

İşte Kod;

//Bu sizin kendi css dosyanız
<!--link rel="stylesheet" href="/blue.css" type="text/css" media="screen,projection" /-->

//Bu da kategoriye göre css in başlayacağı alan
< ?php if( in_category( 1 ) ) { ?>
<!-- link rel="stylesheet" href="/blue.css" type="text/css" media="screen"  /-->
< ?php } elseif ( in_category (2) ) { ?>
<!-- link rel="stylesheet" href="/yellow.css" type="text/css" media="screen"  /-->
< ?php } elseif ( in_category (33) ) { ?>
<!-- link rel="stylesheet" href="/black.css" type="text/css" media="screen"  /-->
< ?php }else {?>
< ?php }?>

Bu kodu sisteminize ekleyin. Else if komutlarını çoğaltarak her kategoriye bir css atayabilirsiniz. Kategori numaralarını 1-2 ve 33 yazan yerlerdeki gibi yerleştirin. Temsili bir kod oluşturdum ben size. Bütün işlem bundan ibaret :) Hadi kolay gelsin. Eğer kafanıza takılan birşey olursa yorum bırakmayı unutmayın.


Not: Bu kodları kullanırken link ile başlayan kodların başında ve sonunda yer alan ! ve alanlarını kaldırın.