WordPress Kategori Bulutu

Etiket bulutu olur da Kategori bulutu olmaz mı :) Yaptık Oldu! diyemeyeceğim tabii ki. Bunu kodlayan ben değilim. Aklıma gelmişti ama baktım ki zaten yapılmış. Sizlerle bir paylaşayım dedim. Olay çok basit. Etiket bulutu gibi kategori bulutu da sayısal olarak hesaplama mantığında kategorileri düzenliyor. Yazı sayısına göre bulut içindeki isimlerin büyüklüklerini ve renklerini değiştiriyor. Bunu basitçe kod olarak yazmış Nexxuz daki arkadaşlar. Ben biraz modifiye ettim (Kategori yazıları sayısının yanına yazı ekledim ve renk düzenlemesi yaptım) ama kodun orjinal haline yazının sonunda vereceğim linkten ulaşabilirsiniz.

Bu kod ile beraber sitenizin teması içinde bulunan functions.php dosyasını düzenleyeceksiniz. Bu dosya sizin temanız için önemli olduğundan lütfen işlemlere başlamadan dosyanızın yedeğini alınız. Dosyanız /wp-content/themes/sizin-temaniz/ içinde yer almaktadır.

İşte Kod;

//Kategori Bulutu
function nube(){
 $categories= get_categories('child_of=0&type=post&orderby=name&number=500rand&order=asc'); 
 foreach ($categories as $category) {
	 $font=@intval($category->category_count/2);
 
	 $color="#000000";
	 if($font<10){
		 $font=10;
		 $color="#AAAAAA";
	 }
	 if($font>15 && $font<30){
		 $font=15;
		 $color="#8CC7FF";
	 }
	if($font>=30){
		$font=30;
		$color="#ff0000";
	}
 
	if($category->category_count>4){
 	$resp .= '<a title="Toplam Yazı: '.$category->category_count.'"style="font-size:'.$font.'px;color:'.$color.'" href="/category/'.$category->category_nicename.'">'.$category->cat_name.'</a> ';
			}
 }
 return $resp;
}
//Kategori Bulutu

Bu kodu functions.php içine ekledikten sonra aşağıdaki kodu temanızda istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Örnek için benim sağ bileşen alanıma bakın :))

<!--?php echo nube(); ?-->

Hadi selametle!

Konu Linki : Nube de categorías en wordpress sin plugin (Category Cloud)