Kısalink API Kullanımı

Bildiğiniz üzere bir süre önce Kısalink adında ve http://kisalink.tk alan adında barınan bir link kısaltma servisi açtım. Bu servis işe yarar mı yaramaz mı bilmiyordum en başlarda. Ama gördüm ki geçen gün 1000 linkten fazlasını kısalttı. Eksik kalan taraflarını düzenleme vaktinin geldiğini anlamış oldum böylelikle. Geçen ay zaten Türkiye lokasyonlu sunucuma çekmiştim hizmeti bugün de eksik bıraktığım API ve Bookmarklet kodlarında iyileştirmeye gittim ve çalışır hale getirdim. Evet domain biraz uzun görünüyor 🙂 Yakında bu hizmeti yeni bir domainle taçlandırabilirim. Gelelim WordPress içinde nasıl kısalink API si kullalnılır mevzusuna. Aşağıda vereceğim kodu temanızdaki functions.php içine yerleştirmek ve link kısaltmak istediğiniz yerde fonksiyonu çağırmanız yeterli olacaktır.

Kendi hizmetimin API lerini kullanmak daha bir hoş geliyor ne yalan söyliyeyim.

İşte Kod;

Bu kod ile beraber sitenizin teması içinde bulunan functions.php dosyasını düzenleyeceksiniz. Bu dosya sizin temanız için önemli olduğundan lütfen işlemlere başlamadan dosyanızın yedeğini alınız. Dosyanız /wp-content/themes/sizin-temaniz/ içinde yer almaktadır.

Bu kodu temanızda bulunan functions.php içindeki en son ?> satırından bir satır önce yerleştirin. Yedek almayı unutmayın.

Bu kod şu işlevi gerçekleştiriyor. url olarak çağırdığımız alanda bulunduğu sayfanın linkini getiriyor ve api urlsi içinde bunu işletiyor. file_get_contents ile api sayfasının getirdiği link içeriğini yazdırıyoruz. En son olarak aşağıdaki kodu temanızın single.php dosyası içine the_content kodundan sonra eklerseniz benim sitemde BENZER YAZILAR alanının altındaki gibi bir kısa linke sahip olabilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Kafanıza takılan veya çalışmıyor dediğiniz bir durum oluşursa yorumlarınız içerisinde size yardımcı olabilirim.

Selametle.