#wwwkonusuyoruz #7 - WordPress Optimizasyon

#wwwkonusuyoruz #7 – WordPress Optimizasyon

31 Ocak gecesi yaptığımız #wwwkonusuyoruz etkinliğinde WordPress Optimizasyon konusuna değindik. Geçen hafta bu etkinliği yapmaya tekrar başlamıştık hatırlarsanız. Onun yazısını da şurada yazmıştım. WordPress Altyapısından sonra yavaş yavaş Optimizasyon konusuna geçmeye başladık.

#wwwkonusuyoruz #7

Yukarıda tamamını izleyebileceğiniz etkinliğin içinde konuştuğumuz genel konular şunlar;

  • WordPress Yavaşlık Sorunları
  • Yavaşlık Sorunları Ana Sebepler
  • Optimize WordPress Tema ve Site Nasıl Olur
  • WordPress Optimizasyon Yöntemleri
  • Optimizasyon Eklentileri
  • CDN Kullanımı
  • Cloudflare Kullanımı

Genel anlamda baktığımız hosting, sunucu eksiklikleri ve benzeri diğer konulardan kaynaklanabilen WordPress yavaşlaması olarak tanımlayabileceğimiz konudan başladık. Bizim için fazla kurulmuş bir eklentinin bile yük yaratabileceği, hosting seçiminde yapılan yanlışlar hakkında konuştuk. Bunlar eğitsel bilgi de içerdiğinden aşağıdaki videoyu kestim ve YouTube üzerine yükledim zaten. Genel anlamda tüm konuştuklarımızı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yavaşlamalara sebep olan durumlardan bir tanesi de hosting seçimi olduğundan ve bu konu da eğitsel içerik barındırdığından bu videoyu da yayının içinden kestim. Aynı şekilde bu konu hakkında @sinanisler ve ben @serkanalgur düşüncelerini aşağıdaki video üzerinden izleyebilirsiniz.

Bunun dışında kalan konular içerisinde Jetpack, W3 Total Cache, Supercache ve Hyper Cache / Hyper Cache Extended eklentilerini nasıl kullanabileceğinizi, bunların dışında sitenizi nasıl hızlandırabileceğinizi de konuştuk. Bunları da ilerleyen günlerde video içerisinden ayıklayıp sizlere YouTube üzerindeki kanalımdan yayınlayacağım.

Haftalar geçtikçe Canlı yayınımız daha da güzelleşiyor. Konsept olarak tamamiyle WordPress odaklı gitmeyi planlıyoruz. Daha fazla düşünceleriniz ve önerileriniz var ise Twitter üzerindeki #wwwkonusuyoruz etiketi üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Önerileriniz bizim için önemli ve elimizdeki/beynimizdeki tüm bilgileri sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Selametle