Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT in /home/u989750086/domains/wpadami.com/public_html/wp-content/themes/wpadami/template-parts/content-single.php on line 15
Blog yazmaya başlamak için 5 tavsiye

Blog yazmaya başlamak için 5 tavsiye

Blog yazmak yine popüler oluyor. Özellikle blogspot haricinde diğer sistemlerin ortaya çıktığını ve popüler olduğunu düşündüğümüzde. Ama popüler bir sistem yerine kendi sitesini kurmak ve özgürce burada yazmak isteyenler için beş adet tavsiyem olacak. Bunları aşağıda sıralıyorum.

Hazırsanız başlayalım;

1. Blog için alan adı ve hosting seçin

Blog öncelikle ulaşılabilir olmalı ve bir alanda barınmalı. Bu durumda size bir adet alan adı (wpadami.com bir alan adıdır) ve sitenizin barınacağı hosting (barındırma hizmeti) gerekli. Bunları sağlayan firmalardan bu günlerde uygun fiyatla alabilirsiniz. Her ne kadar dolar artmış olsa da yeni yıl için kampanya yapan siteler olacaktır. Benim hizmet aldığım firma[1] yazının sonunda link olarak bulabilirsiniz.

Alan adı adınız soyadınız olabilir ya da yazmak istediğiniz konuyu belirtir şekilde olmalıdır. Konu bazlı olursa aramalara etkisi daha iyi olacaktır.

2. Blog için WordPress kullanın

Daha farklı bir altyapı kullanmak isteyebilirsiniz ama kod kullanmadan harikalar yaratabileceğiniz bir sistem elde etmek için WordPress’ten fayadalanabilirsiniz. Az biraz palazlandığınızda sitemdeki WordPress kategorisindeki yazılarımdaki içerikleri okuyabilirsiniz.

3. İşinize yarayacak bir tema seçin

WordPress kurun ya da kurmayın sitenizdeki içerikleri kullanıcılarınız rahat bir şekilde okumak isteyecektir. Kullanıcıların artık akıllı cihazları kullandığını düşünürseniz, mobil uyumlu (responsive) bir tema seçin. Tabii ki biraz da görselliği olsun.

WordPress alt yapısında ücretsiz ve bir tık ile kurulabilen temaları bulabilirsiniz. Diğer sistemler için de kendi alt yapılarında bulunan temaları seçebilirsiniz.

WordPress temalar için şunu kontrol etmeyi unutmayın

  1. Düzenlenebilir, customizer barındıran bir tema olsun
  2. Bahsettiğim gibi responsive yani mobil uyumlu olsun

4. Temanızı Özelleştirin

Customizer barındıran temalarla, stil düzenlemesi yapabilirsiniz. Bu da size özel bir tasarıma benzeyen, içinize sinen bir şablon sunmanızı sağlar. Hele ki içeriğinize uyarlayabilirseniz daha da mantıklı düzenlemeler yapabilirsiniz.

5. Özgün içerikler girin

İçerik kraldır! (Content is king) deyimini illa ki bir yerlerde duymuşsunuzdur. Kendinize ait yani özgün içerikler oluşturmak önemlidir. Kullanıcılara ne kadar özgün ve onlara ulaşan içerikler sunarsanız, o kadar çok gösterim ve ziyaret sağlarsınız.

Bu içerikleri oluşturmak için çeviri bile yapıyorsanız kendi yorumlarınızı, kendi cümlelerinizi kullanmayı unutmayın. Bu elbet size başarıyı getirecektir.

Kendi yorumumla size kendi önerilerimi sundum. Umarım sizin için faydalı bir içerik olur.

  1. Hostazor