Geçmiş Yazıları ve Ortam Dosyalarını Otomatik Silmek

Çok fazla içerik barındıran sitelerde geçmiş yazılar geçerliliğini yitirmiş olabiliyor. Tabii bu haber siteleri gibi çok fazla içerik barındıran siteler için geçerli. Stackexchange sitesinde bu durumda olan ve eski yazılarını kaldırmak isteyen bir kullanıcıya rastladım. Kullanıcı iki seneden fazla süredir yayında olan, eski ve artık gereksiz olarak gördüğü yazıları kaldırmak istemiş. Bu yazılara bağlı olan ortam dosyalarını da kaldırmak istiyormuş.

Geçmiş Yazılar Başa Bela mı?

Bunun için bir eklenti satın almış ama umduğunu bulamamış. Belli ki eski yazılar kendi için başa bela bir durum oluşturuyor. Dahası haber siteleri için belki de bela bu durum.

Kendisine cevap olarak sizlerle de paylaşacağım bu fonksiyonu yazdım. Fonksiyon bir WordPress cron işi oluşturuyor ve bunu her gün 2 sene önce yayınlanmış içerikleri ve ortamları silmek için çalışıyor. Direkt olarak çöp kutusu gözetmeksizin içerikleri veritabanı üzerinden kaldırıyor. Onun için bu kodu dikkatle kullanmak gerekiyor.

Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına yerleştirebilirsiniz. Bu dosya wp-content/themes/temanızın-adı/ klasöründe bulunuyor.

// Kodu lütfen dikkatli kullanın. Saygılarımla, Serkan Algur :)
// Kod başlasın
function delete_oldest_posts_salgur( ) {
  // İki yıldan eski yazıları toplayalım :)
  $args = array(
    'date_query' => array(
      array(
        'column' => 'post_date_gmt',
        'before' => '2 years ago', // isteğinize göre süreyi değiştirin
      ),
    ),
    'posts_per_page' => -1,
  );
  // WP_Query ile yazıları toplayalım
  $query = new WP_Query( $args );
  // Aşağıdakini 'foreach' kullanabilmek için yapıyoruz
  $posts = $query->get_posts();  

    foreach($posts as $post){
      echo $post->ID;
      $args = array(
        'posts_per_page' => -1,
        'order'     => 'ASC',
        'post_mime_type' => 'image', // Ortamlardan resmi seçtik. Daha fazla opsiyon için https://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_children
        'post_parent'  => $post->ID,
        'post_type'   => 'attachment',
      );

      $attachments = get_children( $args );

      if ( $attachments ) {
        foreach ( $attachments as $attachment ) {
          wp_delete_attachment($attachment->ID,true); //If You Want to trash post set true to false
        }
      }
      wp_delete_post($post->ID,true); //If You Want to trash post set true to false
    }

}

// Problemi çözecek olan cron oluşturucusu
function cron_delete_oldest_posts_salgur() {
  if ( ! wp_next_scheduled( 'delete_oldest_posts_salgur' ) ) {
    wp_schedule_event( current_time( 'timestamp' ), 'daily', 'delete_oldest_posts_salgur' );
  }
}
add_action( 'init', 'cron_delete_oldest_posts_salgur' );

Yukarıdaki kod iki parçadan oluşuyor. Birinci fonksiyon sizler için belirlenmiş tarihten önce oluşturulmuş yazıları topluyor. İşlemleri gerçekleştirirken önce ortamları bulup siliyor ve arkasından bu ortamların sahibi olan makalelerinizi kaldırıyor. Bunları her bir makale için gerçekleştirmemiz gerektiğinden foreach özelliğinden yararlandık. WP_Query içerisinde normalde while kullanılır olsa da biz sadece sorgunun yazıları içeren kısmını alarak bu işleme dahil ettik.

Bu kaldırma işlemi saniyeler içinde tamamlanıyor ve hem veritabanındaki bilgiyi hem de fiziksel olarak sunucunuzda yer kaplayan resim dosyalarını ortadan kaldırıyor. WordPress içerisinde bulunan çekirdek fonksiyonları kullandığımız için de artık olabilecek bir kod ya da dosya bırakmıyor.

Bu fonksiyonun kendi kendine çalışabilmesi için bir cron task (zamanlanmış görev) oluşturmamız gerekiyor. Bunu da alt kısımdaki fonksiyonu kullanarak yapıyoruz. wp_schedule_event fonksiyonunu kullanıyoruz. Bu fonksiyon bizim zamanlı işler oluşturmamızı sağlayarak fonksiyonların kendi başlarına çalışmasını sağlıyor.

Günlük olarak çalışacak olan bu kodumuz sizlerin dert etmesine gerek kalmadan eski yazılarınızdan kurtulmanızı sağlıyor.

Önerdiğim bu kod için daha verified answer almadım ama bugün bir upvote geldi :) Siz de yukarıdaki linki kaçırdıysanız şu linkten soruya ve cevabıma erişebilirsiniz :)

Umarım hepiniz için faydalı olur. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir