Yılan Hikayesi, #TurkTelekom vs #Superonline

Yılan Hikayesi, #TurkTelekom vs #Superonline

Uzun zamandır içerik girmiyorum. Ama Türk Telekom ve Superonline arasında kalınca bu yazıyı yazma gereği hissettim. Gerçi içerik girememe durumunu oluşturan, evde internet olmaması durumu. Superonline ile internet hizmeti alıyorum. Ama son 15 gündür, hatta belki de 16-17 gündür evde sinyal niyetine hiçbir şey yok. Geçeyim ve anlatayım bu durumu artık.

20 Mart 2015 günü sabahı YouTube Academy eğitimi etkinliği için biraz erken uyandım. Uyandığımda odamın yanına daha önceden yerleştirilmiş olan Fiber bağlantı kutularında çalışmaların olduğunu gördüm, çünkü durmadan hat kontrolü yapan bir eleman oradaydı. Sonra vaktim de var diye az internet başına geçtim ama saat 9 civarı, evden çıkmadan hemen önce internetim gitti. Çalışma yapıyorlar gelir diye evden çıktım. Fiber kutusuna kablo çektiklerini öğrendim çıktığımda. O gün öyle eğitim, toplantı vs derken geçti. Akşam eve geldiğimde modemin sinyal almadığını gördüğümde, Türk Telekomu aradım önce, doğal olarak “Superonline kullanıcısıysanız onlarla görüşün biz buradan işlem yapamayız” dediler. Aradım ve arıza kaydı bıraktım.

Bir sonraki gün tekrar dışarı çıktım sabahtan ve düzeltilmesini umduğum bu olayla ilgili düşünmedim pek. Valide aynı gün içinde işlemi yapan elemanları görmüş ve bu durumu sorduğunda “Sizin hat fiber değil, adsl olduğu için Fiber masasından onay beklemek lazım” gibi alakasız bir cümle kurmuş. O akşam ve ondan sonraki akşamlar da aynı şekilde internetsiz geçti. Arıza kaydı bırakmaktan helak olmuştum.

İşin garibi, Türk Telekom altyapı sorumlusu olarak Superonline arıza kayıtlarına “geldik, problem yok”, “geldik düzelttik, evin içinde sıkıntı vardır” gibi cümleler kurmuşlar. Sitenin güvenlik kamerası kayıtlarından ve güvenlikteki arkadaşlardan kimsenin gelmediğini teyit ettim ve defalarca bunu Superonline yetkililerine ilettim. Ayrıca Türk Telekom elemanları gelmeden önce çalışan ev içi telefon hattı birdern bire nasıl bozuk oldu? Elektrik-Elektronik eğitimi almış biri olarak buna inanmamış olmama rağmen, annem elektrikçi çağırdı, adamın dediği cümle “Abla hat kutuya kadar gidiyor ama kutuda kısa devre var, hat kısa devre durumunda”. Bundan benim en basit anladığım hattın boşta ya da birbirine bağlanmış olduğudur.

Bundan sonraki süreçte belki on kere, belki daha fazla, hem kendi telefon numaramdan, hem hat sahibi görünen validenin numarasından aramalar, konuşmalar, arıza kayıtları bıraktım. En son tweet atarak sosyal medya ekiplerine kadar ulaştım. Sonuç hep aynı oldu. Hat kontrolü dağıtım kutusuna kadar geliyor, oraya kadar sinyal var, ama sonrasında yok. Sebep, belli değil, hep geldik diyen bir Türk Telekom ekibi var ama çözüm yok. En kolay yol tüketiyice bok atmak, “evdeki şebekede sıkıntı vardır”. Hadi ordan!

Aşağıda sorularımı yazıyorum, bunu açıklayabilen Superonline yada Türk Telekom ekipleri beri gelsin. Yetti artık Superonline ve Türk Telekomu BTK tüketici alanından şikayet edeceğim. Sizin kavganızı, birbirinize olan hırsınızı, tüketiyici takmaz tavırlarınıza kanmıyorum artık.

Sorularım aşağıdadır;

1) Türk Telekom altyapı sorumlusu olarak, Superonline veya diğer internet sağlayıcısı ekiplere fiziksel teknik müdahale hakkı tanımıyor mu?
2) Fiziksel teknik müdahale hakkı tanımıyorsa, neden kendi ekipleri geldik diyerek, kontrol için bile gelmiyorlar?
3) Türk Telekom, TTNET firması yetkilileri ya da ilgili kimse, diğer sağlayıcıyı kullanan müşteriye düşman gözüyle mi bakıyor?
4) Superonline ekiplerinin, yetkililerinin bu konularda hiç mi söz hakkı yok?
5) Superonline bangır bangır reklam yaparken, teknik konularda sıfır mı? Çağrı merkezinden, çağrıdan yapılan sinyal testlerinden başka hiçbir bilgi sahibi değil mi?

5 thoughts on “Yılan Hikayesi, #TurkTelekom vs #Superonline”

  1. İşin zor serkan, allah kolay versin. Benzer durumu, kasım ayında yaşadım. 0,82kb ile internete mi bağlanılır yahu? Ben bağlandım ve 4 günde çözemediler bu sorunu. Yeni bağlattığım superonline hizmetini 4. gün iptal ettirdim bu nedenle. TTNet kullanıyorum şu an, o da kötünün iyisi işte. Yapacak bir şey yok meeecbuuuur :)

    1. Zor, hem de ne zor. Bugün bile Türk Telekoma gittiğime alenen müşterimiz değilsiniz işimiz olmaz tavırlarındaydılar… Bakalım neler olacak…

  2. Merhaba abi, benim de başım TTNET FIBER in bağladığı TILGIN ROUTER. Bu öyle bir router ki anlatılmaz,yaşanır. Buradan sesleniyorum dostlar eger evinize bu routerdan bagladıklarınızı gorursenız isyan cıkarın yınede baglatmayın. Çekmiyo gozunu sevıdıgım cekmıyo. Salondan odama duvar delıp lan kablo cıkardım. Baska router bagladıgında ise mac clone ozellıgı olması gerek yoksa yıne calısmıyo. Bende bununla ılgılı bır yazı yazayım dıyordum neyse rahatladım vazgectım.

  3. Hocam Superonline ile TTNET arasında şöyle bir anlaşma var: TTNET’in Fiber hizmetinin olduğu yere Superonline fiber internet hizmeti veremiyor. Ancak ADSL hizmeti verebiliyorki buradaki ADSL hizmetinden kasıt alt yapısını TTNET’ten alan internet oluyor. Anlayacağınız Superonline fiber hizmetinde kendi altyapısını kullanmakta sadece ADSL hizmetinde TTNET alt yapısını kullanıyor. Hal böyle olunca da durum iyiyken oo biz veriyoruz bizim net şöyle böyle sıkıntı olduğunda da birbirlerine atıp duruyorlar. Benim port durumum var. Port yok diyorlar ne kadar üzücü ki bütün internet hizmeti veren şirketler TTNET’e bakıyor ne kadar acıklı :( :)

Comments are closed.