WordPress 4.2 "Powell" yayınlandı!

WordPress 4.2 “Powell” yayınlandı!

Dün gece saatlerinde major değişikliklere sahip WordPress 4.2 yani “Powell” yayınlandı. Her zamanki gibi eski Jazz sanatçıların isimlerinden seçiliyor. Bu sefer Bud Powell‘ın ismini vermeyi uygun görmüşler. Bir çok güzel yenilik barındıran bu sürüm şunları içeriyor.

WordPress 4.2 ile Neler Değişti?

Press This aracı artık daha aktif

Öncelikle en büyük değişiklik Press This üzerinde gerçekleşti. Güçlendirilen bir yapı ve arayüze sahip olan Press This, paylaşımlarınızı daha da hızlı, daha güçlü ve daha güzel sitenize aktarmayı vaad ediyor. Türkçe diline direkt “Bas Bunu” diye geçti. Direk çeviri böyle birşey demek :)

Emoji ve daha birçok dil için destek 😛😝😘😜😎

Twitter, Facebook, Google+ ve birçok sitenin akıllı telefon kullanımına eşdeğer biçimde Emoji olarak bildiğimiz duygu ifadelerine ait yazı tipini desteklemesiyle, blog yazarken de bunların kullanımı zorunlu hale gelmişti. WordPress twitter’in açık kaynaklı emoji desteğini 😏😎 alarak sistemin içine entegre etti. Veritabanındaki dil yapısı desteğini de utf8mb4 olarak değiştirdiğinden, WordPress 4.2 ile birlikte Emoji ve Japonca, Çince gibi diller, matematik ifadeleri gibi fazladan yer gerektiren ifadelerin kullanımında veritabanı şişmelerinin önüne geçilip, desteklenmiş. (Not: bu makaleye bir iki ifade atacağım yayınlamadan cep telefonundan müdahale edip 😊😮😶 )

oEmbed desteğinde genişletme

Tumblr ve kickstarter üzerindeki makalelerinizi ya da beğendiğiniz içerikleri görsel düzenleyici üzerinden sadece linklerini atarak yazılarınızın içerisine ekleyebileceksiniz. Tıpkı Twitter ve Facebook içeriklerini eklediğiniz gibi…

Eklenti Güncellemeleri ve Özelleştiricideki iyileştirmeler

Artık eklentilerinizi yüklerken ve güncellerken, sayfa yenilemelerini beklemeden otomatik olarak gerçekleştirilecek bir panelde işleminizi yapacaksınız.

Ayrıca, Tema özelleştiricisini kullanırken özelliklerin yanı sıra, diğer temaları da aynı alandan ayrılmadan özelleştirebileceksiniz. Daha güçlendirilmiş bir panel haline getirilen bu alan tamamiyle kullanıcı isteklerine göre düzenlendi.

Teknik değişiklikler ve daha nicesi

Daha az kaynak kullanımı ve diğer değişikliker için geliştirici arkadaşlar nereye bakacaklarını biliyorlar sanırım 😏 Codex sayfalarına ve diğer alanlara bakmanız daha hayırlı olacaktır sanırım. Çokça değişiklik var WordPress 4.2 içinde.

Anlayacağınız, herşeyi yapabilmek için artık daha güçlü bir WordPress var elimizde

2 thoughts on “WordPress 4.2 “Powell” yayınlandı!”

  1. en çok hoşuma giden
    Press This
    ve emolojiye destek oldu :P

Comments are closed.