Bak Digiturk!

Bak Digiturk. Sana iki çift lafım var. Futbol yayınlıyorsun ve bunu şifrelemeyi becerecek teknolojiyi kendine tahsis edemiyorsun diye 18 milyonu aşan kullanıcıyı ezmeye ne hakkın var. Hadi bunu yaptın diyelim, senin yayınını yapan siteleri subdomain olarak (bak subdomain blabla.blogspot.com gibi birşey) yayın yapan sitelere erişim engelleteceğine, servis sağlayan siteyi neden, nasıl engelliyorsun. Hadi onu da geçtik benim bile sitemde yayınlarken reklam aldığım LongTail Video gibi günümüz flash playerini sağlayan ve reklam yayınlatarak para kazanmamızı sağlayan bir firmanın web sitesini hiçbir suçu yokken nasıl engelleme kapsamına alıyorsun.

Senin engel koyduğun 18 milyon insan bugün tüm digiturk receiver ve diğer tüm sana ait malzemelerini geri iade etse senin gireceğin zararı bir hesapla, ondan sonra gel Google tarafından sağlanan bir bloglama altyapısını bir daha engel koydurarak erişime kapat. Bu Google ‘a ve tüm internet kullanıcılarına yaptığın ikinci yamuk.

Hadi “blog yazanlar benim telif haklarımı gasp etti” dedin, kendi altyapını yeniden yapmaya, şiflerini daha düzenli yapmaya çalışacağına en basit yolu mu seçtin. Her şeye yatırım yapmaya paran var da bi’ buna mı kalmadı? Senin nasıl bir bilgi işlem alt yapın var ki sen böyle büyük hatalara yol açan şeyler yapıyorsun? Alakası olmayan siteleri bile kapatıyorsun. Senin bu yaptığın direkt olarak hak mahrumiyetine yol açmaktır. Eğer insanlar sana karşı birleşip dava açarsa, ödediğin avukat parasından daha fazlasını kaybedersin ona göre.

Bir şey daha. Bu yaptığın şey tüm internet kullanıcılarını etkiledi. Ha hoş biz her şekilde senin engellediğin yerlere girmesini biliriz, ama interneti yeni kullanmaya başlayanlara bir şey bırakmadın. Herkes bizim gibi IP değiştirecek değil ya.

Bak Digiturk, senin telif hakların gasp edildiyse şayet, bütün internet kullanıcılarının da hakkı gasp edildi. Öyle bir karar çıkarttırmakla bitmiyor işler. Onun için #blogumadokunma!

2 thoughts on “Bak Digiturk!”

Comments are closed.