Çevreci GE lokomotifleri ile Türkiye’nin yükü emin ellerde

Çevreci GE lokomotifleri ile Türkiye’nin yükü emin ellerde

Enerji, sağlık, havacılık ve endüstriyel alanda teknolojik gelişmelere imza atan GE; insanlığın en önemli ihtiyaçlarından biri olan ulaşım sorununa, ürettiği raylı sistemler, madencilik ve denizcilik ekipmanları ile çözümler getiriyor.

Türkiye’nin tek lokomotif üreticisi TÜLOMSAŞ ile 2012 yılında gerçekleştirdiği stratejik ortaklık dahilinde bilgi ve birikimini paylaşıp ileri teknoloji lokomotiflerin üretilmesini sağlayan GE, bunların mimarı olan Türk mühendislerin ve teknisyenlerin yetişmelerine de destek oluyor.

Günümüzde dünya çapında 50’nin üzerinde ülkede 20 bine yakın GE lokomotifi kullanılıyor. GE ulaşım ve TÜLOMSAŞ’ın işbirliği ile oluşan ve Eylül ayında kullanıma hazır bir şekilde TCDD’ye verilen 5 adet PowerHaul™ yük lokomotiflerinin sayısı bu yılın sonuna kadar 10 adeti bulacak.

Öncelikli olarak Eskişehir, Afyon, Bilecik, Ankara gibi yük taşımacılığının yoğun olduğu hatlarda çalışacak olan PowerHaul™ yük lokomotifleri, zamanla tüm Türkiye’de kullanılacak. Güvenilir ve çevreci özelliğiyle dikkat çeken bu teknoloji harikası ürün, Türkiye’nin yanı sıra, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya da ihraç edilecek.

Diğer yük lokomotiflerine kıyasla daha hızlı, temiz ve daha verimli bir lokomotif olan PowerHaul™, herkesin tercihi olacak bir ulaşım aracı. Yük taşımacılığında güvenli ve uygun maliyetli olmasıyla öne çıkan GE PowerHaul™ Lokomotif, V-16, çift turbo 3,700-GHPor, 2.750 kW motor, 6 aks, gelişmiş AC çekiş sistemi ve dinamik frenleme gibi özellikleri ile hafif aks-yükü uygulamalarını desteklemeye yönelik daha fazla beygir ve çekiş gücü için tasarlandı.

Günümüz çevre sorunlarına yenilikçi çözümler bulmak amacıyla üretilen PowerHaul™ Lokomotifler, enerji verimliliği ile diğer lokomotiflere oranla sera gazı emisyonlarını yaklaşık yüzde 18 oranında azaltıyor.

GE yenilikçi teknolojileri ve deneyimleri ile Türkiye’nin tek lokomotif üreticisi olan TÜLOMSAŞ’a desteğini esirgemezken, ülkemizin teknolojik gelişimine ve demiryollarındaki yatırım hedeflerine katma değer sağlıyor.