Ubuntuda Google Chrome Cache alanını değiştirmek

Daha doğrusu bu cache alanını ram üzerine bindirerek internette gezinme hızımızı arttırmak olarak açıklayabilriim bu olayı. Oldukça basit ve yeni başlayan kişilerin bile uygulayabileceği bir hile bu :) Sistem dosyaları arasında aslında yeni başlayanların girmemesi gereken alanlar var. Ama bu kod ile bir yere girip çıkmanız yada sistem dosyalarına zarar verme ihtimaliniz yok. Sadece google chrome başlama seçeneklerinde ufak bir değişikliğe gideceğiz. Bu değişiklikle beraber ön bellek yani cache olarak Bilgisayarınızın RAM alanındaki boşlukları kullanacağız. Hali hazırda 1GB dan yüksek bir RAM sahibi iseniz sisteminizde sıkıntı olmayacaktır.

Mutlaka masaüstünüzde veya panellerinizden birinde Chrome için bir başlatıcı oluşturmuşsunuzdur. Bu başlatıcıya gidip sağ tıklayın ve Özellikler diyerek başlatıcı özelliklerine erişin. Burada aşağıda vereceğim önceki ve sonraki komutlar gibi değişikliği yapın;

Standart Hali;

/opt/google/chrome/google-chrome

Değişiklik yapılmış hali (bunu kopyala yapıştır yaparak ekleyin);

/opt/google/chrome/google-chrome --disk-cache-dir="/tmp/ram/"

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra özellikteki başlama adresi şu şekilde olacak;

Chrome İçin Önbellek alanı değiştirmek
Chrome İçin Önbellek alanı değiştirmek

Bunu görüyorsanız KAPAT yazan alana tıklayın ve  böylece Google Chrome ilk başlattığınız anda /tmp/ram/ alanı altında Cache diye bir klasör oluşturacak ve bundan sonraki sistem önbelleklerini bu klasör içine atacak. RAM belleğini kullandığımızda her başlatılışta bu alan boşaltılacağından sıkıntı olmadan hızlı bir şekilde internette gezinebileceğiz.

2 thoughts on “Ubuntuda Google Chrome Cache alanını değiştirmek”

  1. Bu verdiğiniz komutu Ubuntu 13.04 de denedim, fakat işe yaramadı. Bu komut acaba sürümden sürüme fark ediyor mu?

    1. Okyanus,

      Burada yaptığımız şey Google chrome cache alanının fiziksel yolunu değiştirmek. tmp klasörü içine senin kullanıcının yazma yetkisi olduğundan emin misin. belki chmod ile ilgili bir komut vermen gerekebilir. 13.04 de denemedim ben de.

Comments are closed.