SHOT ekran görüntüsü alıntılama aracı

SHOT ekran görüntüsü alıntılama aracı

SHOT adını koyduğum yeni bir uygulama(cık) ile karşınızdayım. Ve biliyorsunuz ki çok uzun zamandır arka plandayım. Tasarım kısmında değil ama kodlama kısmında yer aldığımı zaten bu blog sayfalarından biliyorsunuz. PHP, C#, Javascript ve çok hakim olmasam da diğer dillerde yazılımları da deneyimliyorum.

NodeJS ile tanıştığımda da denemeler yaptım, okumalar yaptım, güzel uygulamalar oluşturan kişilerin içeriklerini inceledim. Sonunda da kendi uygulamamı yapmaya karar verdim.

Neden SHOT

İsimler konusunda zaten çok marifetli değilim, benim olayım görsel hafıza ve kişilerin yüzleri :) Screenshot tanımındaki shot yeterli bence. Hem bir de subdomain olayında uzun isim çok mantıklı değil bence.

Uygulamaya erişmek için https://shot.wpadami.com

SHOT Altyapısı nedir?

SHOT Altyapısı

En temel yapı NodeJS. Sonrasında React ile ileryeyen bir süreç var. Tasarımsal olarak Bulma CSS framework kullandım ve tabii ki olmazsa olmazımız font awesome. Bunlar en basit şekilde size aktarabileceğim altyapı. En basitinden yaptığı iş de zaten verilen site adresinin ekran görüntüsünü almak.

Yukarıdaki tasarımda gördüğünüz gibi çok basit bir arayüzü var. Adresi giriyorsunuz, soldaki seçenekten alınacak ekran görüntüsü boytunu seçiyorsunuz ve resmin kalitesini seçiyorsunuz. Eğer değiştirmezseniz %60 kalitede bir resim çıktısı alıyorsunuz. Ekran görünütüsü boyutu tam sayfadan mobil cihazlara kadar bulunmakta.

Şu an için standart sayılabilecek boyutları ekledim proje içerisine. İlerleyen süreçte akıllı cihaz ve monitörlerin özel boyutlarına göre de ayrım yapacağım.

Bunun yanında aktarmak istediğim bir şey daha var. Sistem build edilmiş halde çalıştığından Service Worker API altyapısını kullanarak size en iyi deneyimi sunmak için tasarlandı. Internet Explorer, Edge Browser ve Safari bu bağlamda bu API için destek vermiyor (bildiğim kadarıyla yapım aşamasında). En iyi Firefox ve Chrome ile verim alabilirsiniz.

Hostazor’a Teşekkür

Bu arada site ve ona bağlı sistemler bir sunucu üzerinde çalışıyor. Bu sunucu da yılbaşı çekilişinde Hostazor tarafından bana hediye edilen sunucu. Hosting ve diğer çözümleri konusunda tercihim zaten Hostazor firmasıydı ancak daha önce sunucularının verimliliğini kontrol etme şansım olmamıştı.

Bu bağlamda çekilişi yapan ve hediyemi anında aktif eden Hostazor’a da teşekkür etmek istiyorum. Velocirazor ürünleri başarılı iş çıkartıyor şu ana kadar.

Çekiliş Postu

Hostazor'da çekiliş vakti! Çekiliş ile bir kişiye 1 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanabileceği 700 TL değerindeki …

Hostazor Türkiye paylaştı: 27 Aralık 2017 Çarşamba

Dipnot: Bu arada geri bildirim candır. Bana bulduğunuz hataları, isteklerinizi iletin lütfen!