Yorumlara Facebook gibi Simgeler Eklemek…

Facebook içinde <3 girdiğinizde gibi ASCII simgeler oluşuyor. Bunu çoğu kişi severek kullanıyor. Bunları WordPress içine entegre etmek oldukça kolay. Tek yapmanız gereken temanız içinde bulunan functions.php dosyasında değişiklik yapmak. Bunu sağlayan kodu size aktarmadan önce bunun kullanımı hakkında ufak tefek bilgiler aktaracağım. Siteme Facebook yorumları ekledim ama sanırım pek ilgi duyacağım ve kullanıcılarımın da rabet edeceği gibi bir durum oluşturmayacak. Bilmiyorum, belki de benim siteme gelen okuyucularım pek yorum yazmayı sevmiyorlar :)

Simgeler Eklensin :)

Neyse ben bu özelliği site üzerinde denemek istedim ve aklıma SEO yaparken Türkçe karakterler ile ilgili kullandığımız bir fonksiyon geldi. str_replace fonksiyonugenellikle yazı veya değişik alanlarda sisteme uygun olmayan yada yazılarak kullanılması sıkıntılı olan karakterleri uygun hale getirmek amacıyla kullanılır. Birçok özelliği olan bu fonksiyonu şu alandaki yazı yoluyla kontrol edebilirsiniz. Kim bilir belki sizinde değiştirebileceğiniz birşey çıkar karşınıza. Bu fonksiyon oldukça kullanışlı olabiliyor.

Ben bu fonksiyonun içindeki bir özellik olan str_ireplace komutunu kullandım. Bu komut büyük küçük karakter gözetmeksizin istenilen değişikliği yapmaktadır. Kullanacağınız bazı harfleri fonksiyon dosyasına küçük harfle yazarsanız ve kullanıcı bunu büyük harfle yazarsa bu değişiklik gene gerçekleşecektir. Merak etmeyin bu konuda :)

Gelelim kodumuza;


/* -- Sembol Değiştirme -- */
function sembol_degistir($string) {
  $string = str_ireplace('&lt;3', '♥', $string);
  $string = str_ireplace('88-', '∞', $string);
  $string = str_ireplace('(r)', '®', $string);
  $string = str_ireplace('=< ', '≤', $string);
  $string = str_ireplace('=>', '≥', $string);

  return $string;
}
add_filter('comment_text', 'sembol_degistir');
/* -- Sembol Değiştirme -- */

Burada gördüğünüz gibi Facebook içindeki kalp simgesinin yanına birkaç değişik karakter ekledim. Siz de $string olarak başlayan ve ; ile biten satırlardan çoğaltıp eklerseniz değişik sembolleri elde edebilirsiniz. Bunu kullanırken dikkat etmeniz gereken şey. <3 olarak belirtilen alan değişecek karakterler ve simgesinin olduğu alan değişimden sonrası oluyor. Siz de ekstra karakterler eklemek isterseniz birer satır eklemeniz yeterli olacaktır. Unutmayın, bu kodu temanız içindeki functions.php dosyasındaki ?> simgesinden önce atacaksınız. Sonrasında ise yorumda eğer bu karakterlerden biri kullanılırsa otomatik olarak simgeler gelecektir. Ben denedim ve bir örnek olarak bu yazının altına yorum ekleyeceğim bütün karakterlerimi :)

Güle Güle kullanın. Sorularınız için yorum bırakmanız yeterli olacaktır.

Simgeler
Simgeler

4 thoughts on “Yorumlara Facebook gibi Simgeler Eklemek…”

  1. Eğer simgeleri bulabilirseniz fonksiyondaki str_ireplace komutlarını çoğaltıp bu simgelerin sayısını arttırabilirsiniz.

Comments are closed.