Fonksiyon Tanımı : query_posts

Fonksiyon Tanımı : query_posts

query_posts WordPress sisteminin The Loop olarak bilinen ana döngüsünü değiştirmeye yarayan, birincil döngüde geliştirme yapabileceğiniz ve gerektiğinde kendinize özel bir ana döngü sorgusu oluşturabileceğiniz bir fonksiyondur. Bu fonksiyonu Diğer ikincil döngü fonksiyonları gibi düşünmek yanlış olacaktır. Misal bir önceki yazıda aktarmış olduğum Wp_Query classından farklıdır. Çünkü query_posts ana döngüyü değiştirir.

query_posts fonksiyonu kullanımı

Genel anlamda query_posts fonksiyonunun kullanımı aşağıdaki gibidir. Wp_Query classı tarafından desteklenen parametrelerin çoğunu destekler, sayfalama ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Ayrıca query_posts fonksiyonu kullanıldıktan sonra, ana döngüye zarar vermemek ve sistemi bir çıkmaza sokmamak için wp_reset_query() fonksiyonu kullanmamız gerekmektedir. örnek kullanım aşağıdadır.

<?php
// Query döngüsü
query_posts( $args );

// The Loop alanı
while ( have_posts() ) : the_post();
    echo '<li>';
    the_title();
    echo '</li>';
endwhile;

// Query sıfırlama
wp_reset_query();
?>

Gördüğünüz gibi the_title() döngüsü burada olduğu gibi Loop içinde olduğu gibi kullanılabiliyor. Ayrıca wp_reset_query() sorgunun bitimini takip eden alanda.

WordPress Codex query_posts sayfasında genel döngü ve kullanımı hakkında bir resim var. Onu alt kısma ekliyorum. Mantık anlatımı burada. İleri zamanlarda bunu tekrar hatırlatabilirim.
query-posts-ile-alakali-codex-resmi