Fonksiyon Tanımı : the_excerpt

Fonksiyon Tanımı : the_excerpt

the_excerpt fonksiyonu yazdığınız WordPress içeriğinizin özetini göstermeye yarar. Genel anlamda çıktınızın sonuna [...] ekler ve bu yazının içerisine doğrudan link vermez. Öncelikli amacı yazı editör bölümünde bulunan opsiyonel Özet alanına girdiğiniz içeriği çekmektir ancak bu alanı doldurmadıysanız otomatik bir özet gösterir. Bu da yaklaşık 55 sözcük barındırır. Sonuna da yukarıda bahsettiğim üç noktalı ifadeyi ekler. the_excerpt fonksiyonu mutlak surette The Loop alanı içinde kullanılmalıdır.

the_exceprt kullanımı;

Basit anlamda Loop içinde the_excerpt çağırmak yeterli olacaktır. Bunu çoğumuz temamızda bulunan sayfa şablonlarında görebiliriz. Özellikle index.php, search.php, archive.php gibi yazıları çoklu şekilde göstermeye yarayan şablonlarda bulabiliriz.

<?php the_excerpt(); ?>

the_content ile arasındaki fark

Bu fonksiyonun ana içerik çeken the_content ile karıştırılmaması gerekir. Çünkü the_content içeriğin tamamını çeker, otomatik kısaltma yapmaz. Siz editör alanından kodunu yazıya eklediğiniz noktada bir kesim yapar ve iç yazıya geçtiğinizde bu etiketi gözardı ederek tüm içeriği gösterir. Bunun aksine the_excerpt yukarıda da bahsettiğim gibi otomatik kısaltma yapar ve tüm içeriği göstermez.

the_excerpt : Filtreler ile geliştirmek

WordPress filtreler ve eklenebilir eklentilerle geliştirilebilir bir sistem. Elbette the_excerpt fonksiyonu da geliştirilebilir. Burada sizlere iki adet güzel filtre anlatacağım. Bu filtreleri temanızın functions.php dosyasında kullanmanız gerekecektir.

Aşağıda vereceğim iki fonksiyon da temanızın functions.php dosyasında kullanılması gerekmektedir. Bu dosya temanızın en önemli dosyası olduğundan lütfen işlem yapmadan önce yedek alınız. Bu dosya yol olarak wp-content/themes/temanızın-adı/ yolunda bulunur.

Özet uzunluğunu değiştirmek

Aşağıdaki kodla birlikte özet alanında bulunan 55 sözcüklük alanı 20 sözcüğe çekebiliyoruz. Bu tüm sitedeki özet çıktılarını değiştirmektedir.

function ozet_alanini_kisalt( $length ) {
	return 20;
}
add_filter( 'excerpt_length', 'ozet_alanini_kisalt', 999 );

Özet alanının ardına devamı linki eklemek

Aşağıdaki kodla birlikte özet alanına tekil sayfaya gidilmesini sağlayacak bir “Devamını Oku” butonu ekleyebiliyoruz.

function devamini_oku_ekle( $more ) {
	return ' <a class="read-more" href="'. get_permalink( get_the_ID() ) . '">Devamını Oku</a>';
}
add_filter( 'excerpt_more', 'devamini_oku_ekle' );

Gördüğünüz gibi the_excerpt alanını filtreler ile istediğimiz gibi geliştirebiliyoruz. Bundan sonraki yazıda bu fonksiyonun kardeşi get_the_excerpt konusunu işleyeceğiz.

Comments are closed.