Fonksiyon Tanımı : remove_action

Fonksiyon Tanımı : remove_action

Bir önceki yazıda size kendi fonksiyonlarınızı add_action kullanarak nasıl WordPress altyapısına ekleme yapabileceğinizi anlatmıştım. Şimdi de WordPress sistemindeki bir fonksiyona müdahale etmenize olanak sağlayan bir fonksiyonu anlatmaya çalışacağım. Bu fonksiyonun adı remove_action. add_action fonksiyonunun tam tersi işlev sağlamakta.

remove_action kullanımı;

Codex sayfasında anlatılan kullanım şu şekildedir;

<?php remove_action( $tag, $function_to_remove, $priority ); ?>

Kod içindeki tanımlar da şunları açıklar;

  • $tag : kodun uygulanacağı alanın (fonksiyon) adı .
  • $function_to_remove : Kaldırılacak fonksiyonun adı.
  • $priority : Filtre uygulanırken gözlenecek öncelik -sayısal değerdir- (boş bırakılırsa 10 değeri işlenir)

Dikkat ettiyseniz önceki iki fonksiyonun dışında remove_action ekstra bir argüman/değer tanımına ihtiyaç duymuyor. Yaptığı iş olarak belirli bir fonksiyonu kaldırmak için ekstra bir değer istemiyor yani.

remove_action kullanımı için örnek;

remove_action fonksiyonu varolan bir fonksiyonun erişimini kısıtlar / kaldırır. Bu yüzden kendi eklediğiniz, eklentilerin sisteme dahil etmiş olduğu ya da var olan bir WordPress fonksiyonuna müdahale edebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte ben WordPress’in link kısaltma sistemini kaldıracağım. Bunun için bir satırlık bir kod yeterli olmakta. O da aşağıdaki gibi;

Aşağıda vereceğim fonksiyon temanızın functions.php dosyasında kullanılması gerekmektedir. Bu dosya temanızın en önemli dosyası olduğundan lütfen işlem yapmadan önce yedek alınız. Bu dosya yol olarak wp-content/themes/temanızın-adı/ yolunda bulunur.
remove_action( 'wp_head', 'wp_shortlink_wp_head' );

Gördüğünüz gibi bir öncelik $priority değeri belirtmedim. Bu fonksiyonla birlikte WordPress sayfanızı dökerken kısa link için bir satır atamayacağını bilecek. Alan olarak da daha sonra yazısını yazacağım wp_head() fonksiyonuna müdahale yapacağını, yani temamızda css ve javascript dosyalarını işlettiğimiz head alanı içerisine uygulanacağını belirttik.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.
Selametle