WordPress Eklentileri İkonlanacak...

WordPress Eklentileri İkonlanacak…

Başlık biraz enteresan mı oldu ne? WordPress 4.0 ile birlikte gelecek yeni eklenti sayfası ile birlikte görünümde büyük değişiklikler olacak. Bunlardan biri başlıkta da bahsettiğim gibi eklentilerde ikon resimlerinin kullanımı. İki boyutta ekleyebileceğiniz bu ikonlar aşağıda resmini göreceğiniz eklenti sayfasında görünecekler. Şimdilik 128x128 ve 256x256 px boyutlarında olacak bu resimleri eklentinizin assets klasörüne tıpkı banner ekler gibi ekleyip svn üzerinden gönderdiğinizde sistem bunu otmatik algılayacak. JPG ve PNG resim türlerini kullanabileceksiniz.

eklenti_sayfasi_genel_gorunum

Yukarıda gördüğünüz gibi WordPress kendi geliştirdiği çoğu eklenti için bunu çoktan yaptı. Bu işlemi gerçekleştirmeyen eklentiler için ise varsayılan imajlar rastgele seçilip gösteriliyor. Ben de Auto Files için böyle bir resim denedim. Çok aham şaham bir şey değil belki ama, şu an için dursun böyle.

eklenti_kartlari

Genel anlamda bu alana gelen bir yenilik de detay popupu üzerinde oldu. More Details (Türkçe dil daha tam bitmediği için böyle) sayfasına tıkladığınızda karşınıza gelecek olan popup içerisinde aynı WordPress eklenti deposundaki gibi artık banner de görünüyor. Bannere sahip olmayan eklentiler için sanırım görünmeyecektir.
eklenti_detayi
Yukarıda gördüğünüz özellikler WordPress 4.0 ile gelecek olan yeniliklerden sadece bir kısmı. Umarım tam sürüm yayınlanana kadar daha güzel yeniliklerle bizimle olur. Keza ben RC-1 testim oldukça iyiydi. 4.0 gelse de güncellesek… Keza bununla ilgili tweetim :)