Admin Menülerini Düzenlemek…

Siz de benim gibi birçok eklenti kullanıyorsanız WordPress blogunuzda sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle bütün eklenti linkleri Ayarlar adlı menü altında toplanıyorken. Bunu hiç sevmiyorum ben. Tek bir menü altında bütün eklentilerin toplanması çoğu WordPress ayar sayfasına erişimi kesebiliyor. Hele benim gibi 1366*768 ekran boyutunuz varsa. Bunun için dışarıda çok makale olaiblir ama ben bi eklenti ile çözdüm olayı. Kod düzenlemeyi sevmeyen ya da bunun hakkında yeterli bilgisi olmayan kişiler de rahatla kullanabilsin diye.

Burada öncelikle şu linkten Admin Menu Editor adlı eklentiyi indirin. Yada yeni eklenti ekleme menüsüne ulaşın (Eklentiler -> Yeni Ekle) ve oraya Eklenti adını yazın. Sonra da yükleyin ve etkinleştirin. O da ayarlar alanına eklenecek. (Bkz. İlk resim). Tıklayın ve eklenti sayfasına erişin. Sonra da aşağıda söyleyeceklerimi yapın. Ben bu arada resmi ekleyeyim :) (Resme tıklayın ki büyüsün)

Menü Eklenti Seçim Alanı

Menü Düzenlemek

Açtıysanız aşağıda ekleyeceğim resim gibi bir alan ile karşılaştınız. Sol taraf tamamiyle sizin WordPress yüklemenizin menüleri. Onlara tıklarsanız da sağ alanda alt menüleri görünecektir. Ben burada yukarıdaki yeni panel ekleme alanını kullanarak sol tarafa yeni bir menü oluşturdum. Sonra Ayarlar alanına tıkladım ve orda görünmesini istemediğim ama kullandığım eklenti linklerini “KES” anlamına gelen makas resmi ile keserek sol taraftan yeni yarattığım menü altına yapıştırdım. Bu işlem Excel içinde hücre taşıma işine benziyor biraz. Dediğim gibi Kes ve Yapıştır. Bütün olayımız bu. Ama siz “ben hiç görünmesini istemiyorum” derseniz saklamak için de bir link var orda. Menü ekleme ve kaldırma için olan + ve – resimlerinin ortasındaki alan Göstermek ve gizlemek için. (Resme tıklayın ki büyüsün)

Admin Menü Düzenleme

Benim kullandığım eklentilerin ortaya çıkmaması için (aslında güvenlik için) üstlerini kapattım. Siz kendi menülerinizi göreceksiniz. Olası bir hata yaptığınızda varsayılan menü sistemine dönebilmek için Load Default Menu butonuna tıklamanız yeterli. Ayrıca Save Changes butonuna basmayı da unutmayın. Yoksa yaptığınız menü düzeni heba olur. Demedi demeyin 😎

Hadi Selametle.