WordPress Menü Yanına Arama Kutusu Eklemek

WordPress 3.0 ile birlikte hayatımıza giren Kişiselleştirilmiş (Custom) Menüler bazı temalarda var olan ya da sonradan eklenebilecek menü desteğiyle beraber kullanılabilir hale geldi. Bunun yanında avantajlar da bizimle beraber :) Bunlardan birisi de benim bavotasan.com içinde gördüğüm yazıdan sonra hayatıma ve sizlerin menü sistemlerine girebilecek kodlar ile geldi :) Gözden kaçırmış olabilirsiniz. Size açıklamalı olarak anlatacağım.

Bu kod ile beraber sitenizin teması içinde bulunan functions.php dosyasını düzenleyeceksiniz. Bu dosya sizin temanız için önemli olduğundan lütfen işlemlere başlamadan dosyanızın yedeğini alınız. Dosyanız /wp-content/themes/sizin-temaniz/ içinde yer almaktadır.

Yukarıdaki uyarıyı dikkate alarak lütfen yedeğinizi alınız. Bundan sonra ise aşağıda size aktarmış olduğum kodu functions.php dosyasını açarak en sonda bulunan ?> simgesinden bir satır öncesine ekleyiniz. Unutmayınız bu kod sadece ve sadece WordPress içinde bulunan Custom Menu özelliğiyle birlikte çalışacaktır.

İşte Kod;

add_filter('wp_nav_menu_items','add_search_box', 10, 2);
function add_search_box($items, $args) {

    ob_start();
    get_search_form();
    $searchform = ob_get_contents();
    ob_end_clean();

    $items .= '<li>' . $searchform . '</li>';

  return $items;
}

Bu kodu ekledikten sonra şöyle bir durum olacaktır. Normal olarak menüler ul ve li taglari ile birlikte sıralanırlar. Biz de buradaki kodda wp_nav_menu_items yani custom menu ile birlikte arama formunun özelliğinin de gelmesi için bir fonksiyon çalıştırıyoruz. Bu fonksiyon ile birlikte menü linklerinden sonra arama formunu li tagıyla birlikte çağırıyor. Temanızın Kişiselleştirilmiş Menüler ile ilgili desteği varsa bu formu deneyebilir ve çalışmasını test edebilirsiniz.

Alıntı Yapılan Yazı: Bavotasan

Benden bu kadar :)) Selametle…

4 thoughts on “WordPress Menü Yanına Arama Kutusu Eklemek”

 1. Bu kodu eklediğimizde basit bir arama kutusu görünüyor bu sitedeki gibi biraz dinamik olması için nasıl düzenleriz.

  1. Yakup,

   Benim sitemin temasında arama kutucuğu bu yöntemle ekli olmadığından ben burada istediğim değişikliği yapabilyorum ama sen kendi sitende bu kodu kullanmak istiyorsan yazı içerisindeki kodda 9. satıradaki alanına bir class atayıp orası için style.css dosyanda belli stiller atayabilirsin.

Comments are closed.