Paylaş, Beğen, Gönder ve dahası

Biliyorum bu konu hakkında çok yazı yamış olabilirim. Ama bu size aktaracağım fonksiyon ile beraber ekstra eklenti kurulumlarından kurtulacaksınız. Eğer facebook ile sitenize üye alımı yapıyorsanız bu fonksyionu kullanmanıza gerek yok. Çünkü potansiyel olarak kullandığınız eklenti yorumlara kadar değişiklik yapabilen bir durumdadır. Ancak siz de benim gibi zamanında Shareolicin yapmış olduğu gibi bir eklentiden sıkıldıysanız ve paylaşma alanınızı değiştirmek veya daha hafif bir paylaşma alanı kullanmak istiyorsanız bu fonksiyon tam size göre. İstediğiniz gibi değiştirebileceğiniz bir düzeyde.

Öncelikle kod içinde Facebook Beğen, Gönder ve Paylaş butonları, Twitter paylaş butonu ve Digg paylaş butonu var. Ve fonksiyon içinde birkaç değişiklik yapmanız gerekecek. Zaten neler olduğunu yazdım. Ben ‘yüklenmesi uzun sürüyor diye’ Twitter, Digg ve Facebook paylaşma butonu javascript dosyalarını temamın altındaki bir klasöre atmıştım. Zaten çok büyük bir değişiklik yapılmazsa butonlar üzerinde bu dosyaları yurtdışında bulunan sitelerden çekmeye ihtiyaç yok. En azından butonlar hızlı yükleniyor. Bu dosyaları da bir zip dosyası olarak aktaracağım sizlere. Şimdi geçelim kodumuza ve tanımına;

İşte Kod;

Bu kod ile beraber sitenizin teması içinde bulunan functions.php dosyasını düzenleyeceksiniz. Bu dosya sizin temanız için önemli olduğundan lütfen işlemlere başlamadan dosyanızın yedeğini alınız. Dosyanız /wp-content/themes/sizin-temaniz/ içinde yer almaktadır.
//Beğen & Paylaş & Gönder ve diğerleri
//Yazı Sonrası Ekle & Fonksiyon
add_filter('the_content', cagirbeni);
function cagirbeni($content) {
$sayfalink = get_permalink();
//Önemli Alanlar
$fappId = "126927697318171"; //APP Idnizi yazın ya da olduğu gibi bırakın :).
$twittervia = "serkanalgur"; //Twitter kullanıcı adınızı giriniz.
$temaklasoru ="serkanalgur/javascripts"; //Javascript dosyalarını attığınız temanızın klasörünü belirtin.
//Önemli Alanlar
	if(is_single()) {
	$content .= $button = '<div style="height:21px;margin-bottom:10px;"><div id="fb-root"></div><script src="http://connect.facebook.net/tr_TR/all.js#appId='.$fappId.'&amp;xfbml=1"></script><fb:like href="'.$sayfalink.'" send="true" width="170" show_faces="false" layout="button_count" font="segoe ui"></fb:like><div style="float:right;height:20px;margin-bottom:15px;"><a href="http://twitter.com/share" class="twitter-share-button" data-count="horizontal" data-via="'.$twittervia.'">Tweet</a><script type="text/javascript" src="/wp-content/themes/'.$temaklasoru.'/twitter.js"></script><script type="text/javascript" src ="/wp-content/themes/'.$temaklasoru.'/buttons.js"></script><a class="DiggThisButton DiggCompact" rev="news, technology"></a><div id="fb_share_1" style="float:right;margin-left: 10px;"><a name="fb_share" type="button_count" share_url="'.$sayfalink.'" href="http://www.facebook.com/sharer.php">Paylaş</a> </div><script src="/wp-content/themes/'.$temaklasoru.'/FB.Share.js" type="text/javascript"></script></div></div>';
}
	return $content ;
}
//Beğen & Paylaş & Gönder ve diğerleri

Bu kodu temanızın functions.php dosyası içine atacaksınız. Bu dosya önemli olduğundan sizden ricam yukarıda da uyarı olarak vermiş olduğum gibi yedek almanız. WordPress ile yeni yeni uğraşmaya başlayan arkadaşlara da şunu aktarayım. Aşağıdaki fonksiyonu temanızın içinde bulunan functions.php dosyası içine ve en sonra bulunan ?> ifadesinden bir satır önceye eklerseniz ve anlattıklarımı uygularsanız sıkıntı yaşamazsınız.

Düzenlemeler

1. fappId : Eğer bir facebook uygulamanız varsa buraya o uygulamanızın Application ID sini girebilirsiniz. Facebook ile giriş yapmayacağınız için pek bi önemi olmayacaktır.

2.twittervia : Bu kodu muhakkak kendi twitter kullanıcı adınızla değiştirin. Eğer yok ise boş bırakın. Değiştirmezseniz bütün yazılarınız bana @serkanalgur olarak düşer :)

3. temaklasoru : Bu alanı da kendi temanıza göre düzenleyin. Benim temamın adı ve javascript klasörümün yolu sizden farklı olacaktır. Aşağıdan indireceğiniz üç javascript dosyasını temanızdaki uygun yere attıktan sonra orayı temanızın_adı/dosyaları_attığınız_klasör_ismi olacak şekilde değiştirin.

Eğer dediğim değişiklikleri yapar ve aşağıdaki dosyaları doğru şekilde konumlandırırsanız sıkıntı yaşamadan kullanırsınız. Örnek mi? E Paylaş alanıma bakın :))

 

7 thoughts on “Paylaş, Beğen, Gönder ve dahası”

 1. öncelikle başarılı birisiniz çalışmalarınızı takip ediyorum. başarınızında devamını diliyorum

  Sonrasında bu eklentideki herşey iyi güzel çalılıyor ancak bende "paylaş" butonu çıkmadı sadece yazı olarak görunuyor sorun nerede olabilir ?

  Saygılarımla

  1. İbrahim bey,

   Öncelikle beni takip ettiğiniz ve çalışmalarımı yararlı bulduğunuz için teşekkür ederim. Kodun içinde ve bazı gerekli dosyaların atılması ve yolun gösterilmesi lazım. FBShare.js dosyasının tam yolunu göstermiş olmanız gerekmekte. Kendi sitemde de aynı kodlarla paylaş alanını kullanıyorum. $temaklasoru olarak belirttiğimiz alanda javascript dosyalarını attığınız klasörün yolunu göstermeniz gerekmekte.

   Ve gerekli dosyalar adlı ekteki js_dosyalar.zip içindeki dosyaları javascript klasörü olarak belirttiğiniz alana atmalısınız. Olmadı bana e-posta olarak kodu eklediğiniz dosyayı bir gönderin kontrol edeyim.

 2. sanırım bi javascript çakışması var diye düşünoyurum. gariptirki evde gece kodları ekledim anlattığınız şekilde buton yerine yazı çıkıyordu şimdi işyerinden bakıyorum bir sorun yok :) ya browserda bir hata var ya da baya bir eklenti yüklü sitemde sanırım javascript çakışması da olabilir diye düşünüyorum geçen gün baya bi temizlik yaptım veritabanını iyileştirdim şuan sıkıntı yok bu veya buna benzer içinden çıkamadığım sorunlarda kapınızı çalma hakkımın olduğunu düşünerek (bu düşünceye yardım etmeyi seven biri izlenimi yaratttığınız için olsa gerek diye edindim) bu hakkımı saklı tutuyorum :)

  Son olarak bu sitedeki enerji koruması tedaş tabanlımı yosa bir eklentimidir eklenti ise ismini bağışlarmısın veya indirebileceğim şekilde ekleyebilirsen sevinirim

  Saygı ve sevgiyle..

  1. :) İbrahim,

   Bazen Google Chrome ve Firefox acayip bir cache olayına giriyor. Ondan da kaynaklanıyo olabilir. Dediğin gibi javascript çakısması da olabilir. Düzelmesine ve çalışmasına sevindim. Bu kodu geliştireceğim. Elimden geldiğince servis eklerim :)

   Her daim yardım isteyebilirsin. Elimden gelen kadar yardımda bulunurum. Sıkıntı yok o konuda.

   Bedaş teklif etti ama ben onları dinlemedim :) OnlineLeaf eklentisinin js dosyasını Türkçeleştirmiştim ancak eklentilerine eklemediler. Bende modifikasyon yoluna gittim. Aşağıdaki kodu <code>header.php</code> içine eklersen (başlarını düzeltirsin görünmüyor çünkü yorumda kod) benimki gibi 1.5 dakika içinde enerji koruma moduna girer siten.
   <code>
   script language="javascript" type="text/javascript" src="http://www.onlineleaf.com/savetheenvironment.js?lang=tr&time=90"&gt;
   /script>
   </code>

   Çalışmalarımın işe yaradığını görmek güzel :) Saygılar ve Teşekkürler

   1. teşekkür ettim .) şimdilik fazla sıkıcı olmamak adına biraz ara veriyorum :) ve

    samimiyetine sığınarak tekrar rahatsız ediceğimin taahhüdünü veriyorum :)

    Saygılarımla..

Comments are closed.