Sizin Hiç Teleskobunuz Oldu Mu?

Sizin Hiç Teleskobunuz Oldu Mu?Sizin hiç teleskobunuz oldu mu? Benim olmadı mesela. Ben hep gökyüzüne çıplak gözlerle bakanlar safhında yer aldım. Keza ben küçükken öyle teleskopmuş, dürbünmüş görmek ancak ve ancak Eminönü’ne gidildiğinde birkaç dakikaklığına kiralalan dürbünlerle karşıyı gözetlemek ile olurdu. Şimdi ise FriendFeed ile projesine kıyıdan köşeden dahil olduğum Nurcan Örtügen Gök, nam-ı diğer Göktaşı nın (Göktaşı‘na tıklarsan ff açılır :)) projesi, daha doğrusu gerçekleştirmeye başladığı projesine can-ı gönülden destek veriyorum.

Bu projeyle birlikte bazı şanslı, yetenekli ve yarışma sonucunda belirlenecek minik arkadaşlarımız, onların okulları veya sınıfları gökyüzüne el yapımı teleskoplarla bakacaklar. İnanması ve bir o kadar yapması da güç olan bu işe kalkıştığı ve bizi de dahil etmek için çabaladığı için Göktaşı’na teşekkür ediyorum.

Biraz da bu projeden bahsedelim.

Projenin Orataya çıkışı hakkındaki güzel makaleden bir parça buraya aktarıyorum;

Rahmetli babam küçükken bizi Bakırköy’ün tek meşhur sineması olan Sinema 74′te E.T. filmine götürmüştü. Vizyon yılı:1982. Herhalde 6-7 yaşlarında olsam gerek. O filmden mi çok etkilendim bilinmez, çocukluğumdan beri hatta hala daha istediğim tek bir şey vardır; Fezanın derinliklerine gitmek ve oradan Yerküre’ye bakabilmek….

Devamı için Tıklayın…

08 Mayıs 2010 tarihine kadar şu sayfadan katılabileceğiniz yarışmada yapmanız gereken şeyleri bir bir ben de burada sıralayayım. Öncelikle resim göndereceksiniz. Bunda anlaştık sanırım. Peki resimler nasıl olacak?

  • “Hayalimdeki Uzay” temalı olmalıdır.
  • Pastel boya, sulu boya veya kuru boya kullanılarak yapılmalıdır.
  • 25×30cm büyüklüğünde beyaz resim kağıdına çizilmelidir.
  • Çizilen resimlerin fotoğrafı çekilerek veya tarayıcıdan (scanner) taranarak bilgisayar ortamına aktarılıp gönderilmelidir.

Sonra da yukarıda verdiğim linkteki adrese göndererek yarışmaya katılmış olacaksınız.

Daha Fazlası için Lütfen Siteyi Ziyaret edin…

İlk Teleskobum

2 thoughts on “Sizin Hiç Teleskobunuz Oldu Mu?”

Comments are closed.