Google +

Sanırım bu isim herşeyi anlatmaya yetiyor. Beta sürümü dahi olsa açıldığı günden yani iki hafta öncesinden başlayan bu sosyal ağ diğer sosyal ağlara fark atmış duruyor. İlk açıldığı andan itibaren birşeylerin farklı olduğu zaten belliydi. Hatta beta kullanıcılar o kadar çok yoğunlaştı ki bir ara davetiye sistemi geçici olarak kapatılmak zorunda kaldı. Şimdi o servis de aktif.

Google Özellikle Facebook’u Hangouts servisiyle vurdu. Bu servis dahilinde kullanıcılar “ekstra” bir yazılımı indirip ne olduğu belirsiz kodları sistemlerine gömmektense hali hazırda uzun süredir kullanımda olan Google Talk üzerinden çoklu görüntülü konferansa başlayabiliyorlardı. Bu sistem kurulu olmayanların da Google Talk Plugin i kurmaları yeterliydi. Toplam 3 sn gibi bir sürede sisteme kuruluyor ve ardından Google hesabınızda bulunan kişilerle ve Çevrenize eklediğiniz arakadaşlarınzla konuşmaya başlayabiliyordunuz.

Tabii bu özelliğe çekinceli yaklaşanlar da oldu. Olacaktır elbet. Google bunu da düşünüp gizlilik ayarlarında oldukça akılcı bir yöntem kullanmış. İstemediğiniz takdirde sohbet ayarlarını düzenleyebiliyor, arama sonuçlarında Google Plus hesabınızın görünmemesini sağlayabiliyordunuz.

İkinci, gililik ayarlarını da sayarsak üçüncü olarak da Çevreler yani arkadaş listenizi istediğiniz gibi düzenlemenize ve paylaşımlarınızı istediğiniz kişilerle sınırlı tutabilmenize olanak sağlayan ve hatta paylaşımlarınızın tekrar tekrar paylaşılmasını engelleyen sistem ile vurdu diyebiliriz.

Buna karşı Facebook size şuradaki yazı ile de aktardığım Facebook+Skype işbirliğiyle görüntülü konuşmayı tanıttı. Tanıtım berbat gibiydi. Ve bu sistemi kullanabilmek için sisteminize Skype yüklemeniz gerekiyor. Hele ki Microsoft Skype’ı yapan firmayı satın almış ve dinlemeyi yasal hale getirmeye çalışırken hiç de çekici gelmedi açıkçası. Tabii güzel bir özellik ama her halükarda 3-0 yenik durumda Facebook.

31 Temmuzda Google+ tamamiyle açılacak. Yani isteyen google hesabını -ki bu çoğunuzun sadece gmail olarak kullandığı hesap- kullanarak üye olabilecek. İlerleyen günlerde daha fazla yenilik beklediğimiz Google+ şimdiden +++ durumda :D

Şu an için Tek eksik profil linki. Link çok uzun :D Ancak onu da çözmek için bir servis var. Aşağıdaki linkten erişebilirsiniz… Halis muhlis Türk servisi :D Hadi güle güle kullanın….

Google Profil Linki Kısaltmak için : Gplus.To