Yeni Plugin yazdım. Auto Attachments!

Uzun süredir aklımda olan ama işlerim yüzünden hep ertelediğim bir projem aslında bu. İsmi çok uzun zaman önce seçmiştim onun için aldırmayın. Eklentinin amacı basit şekilde size hem bir indirme yöneticisi hem de bir mp3 player (şimdilik) sunmak. Bunu çok basit bir yoldan gerçekleştiriyorum. Sizin dosya eki olarak (attachment) yazınıza entegre ettiğiniz dosyaları algılayıp bunların her biri için özel imlendirme yapıyor. Böylelikle siz ekstra bir eklenti daha kurmaya gerek duymadan sadece ve sadece yazınızı yazarken sisteminize dosyanızı yüklüyorsunuz ve bu eklenti sizin yerinize hem indirme linkini yazınızın sonuna ekliyor hem de eğer eklenen dosya bir mp3 ise bunu oynatmak için bir flash player (jw player) oluşturarak gösterimi sağlıyor.

Neden video desteği yok derseniz size şu sözlerle ifade edebilirim ancak. Sistem içerisine ekleyeceğiniz videoları farklı farklı boyutlarda yayınlamak isteyebilirsiniz. Bu sistem için ufak değişiklikler gerekiyor ve bu yoğunlukta ancak bu kadarını yazdım. Güncelleme yaptıkça bunları da ekleyeceğim. Şu an için WordPress yapımcılarına eklentiyi göndermedim. Zaten eklenti daha beta olarak yayında. Sistem çalışıyor fakat ben birkaç iyileştirme yapacağım.

Şu anda Word, Excel, Pdf, PowerPoint, ods, odf, zip, rar, tar, tar.gz, mp3, flv, mp4 ve diğer video dosyaları için destek ekledim ama ileriki günlerde daha fazla dosya türün için kodları düzenleyeceğim (düzenledim). Kullanımı yukarıda anlattığım gibi olan eklenti için sadece demo ekleyeceğim buraya. Kullanım için resimler de ekleyeceğim tabii. Aşağıda indirme linkini bulacaksınız. Düşünce ve önerileriniz ve hatta eklememi istediğiniz dosya türlerini bana yorum bırakarak iletebilirsiniz.

Güncelleme: Artık video dosyalarını da oynatabiliyor. FLV ve MP4 ile denedim ve üzgün çalıştığını gördüm. Ve wordpress içerisine RAR dosyalarını eklemenize izin veriyor. Detaylar için wordpress.org sayfasına bakın.

İndirme Linki

WordPress.org Üzerinden İndirmek için Tıklayın

Örnekler
 

10 thoughts on “Yeni Plugin yazdım. Auto Attachments!”

 1. Merhaba Serkan, eklenti için şahsım adına teşekkür ederim, eline sağlık. :) Blogumda kullanıyorum şu anda.

  Yazıya dosya eklendiği zaman dosyanın ismi tek satırdan fazla ise dosya ekinin yazısı alta kayıyor ve güzel olmayan bir görüntü çıkıyor ortaya. Örnek olarak: http://www.ramazanbenek.com/ankara-universitesi-2… Excel dosyasının ismi ankara-universitesi -2011-2012-akademik-yili-takvimi aşağıya kaydığı zaman iyi bir hal almıyor. Eğer eklentide güncelleme yapacak olursan bunu da dikkate alabilir misin? Ben bir değişiklik yapmak istemedim, sonuçta senin emeğinle ortaya çıkmış bir iş. Hoş, daha önce dil dışında eklenti düzenlemedim, becerebilir miydim bilmiyorum ama yine de dokunmak istemedim. :)

  Çalışmalarında başarılar diliyorum.

  1. Selamlar Ramazan,

   Öncelikle eklentiyi beğendiğin ve yorum yazmak için değerli bulduğundan dolayı çok mutlu oldum. O sorun benim de listemde. Birkaç dosya için daha ekleme yapacağım ama bu aralar işlerim düşündüğümden de yoğun oldu. Dokunamadım. Bir hafta içinde yeni bir güncelleme yaparım diye düşünüyorum. Eğer aklında başka düzenleme yapılabilecek eksiklikler var ise paylaşımda bulunabilirsin.

   Tekrar Teşekkürler

 2. iyi günler

  Eklentiyi mp4 video oynatmak için kurdum ama hiç bir şey gözükmüyor sayfada acaba acaba nedeni nedir ?

  1. Okan sayfa içindeki videoları ve resimleri görmüyor şu anda eklenti. Yazıların içerisindekini gösteriyor. Üzerinde çalışıyorum yeni güncellemede sayfalar ve Özel yazı türlerini destekler hale getireceğim.

 3. bu arada bir sorum daha olacak cool video galery eklentisini yüklediğimde server özelliklerinde ffmpeg kurulu değil yazıyordu.JW Player Plugin for WordPress eklentisini kurduğumda görüntü yok ama ses var acaba nedeni ffmpeg olabilir mi ?

  1. Lokal video oynatırken ses ve görüntü sıkıntısı varsa ffmpeg sorunu olabilir. servis sağlayıcınız ne demekte?

 4. Soruma yeni cevap verdiler. ffmpeg desteği veremeyeceklerini söylüyorlar sadece sanal sunucu için gecerliymiş.

 5. Eklentiyi çok beğendim fakat yazımın içine herhangi birşey eklerken bana id yazın diyor id yi nerden yazıcam dosyayı sunucuma yükleyip linkini yazıyorum ama olmuyor şimdiden teşekkürler

  1. Timuçin,
   Yazınıza dosya yada eklenti yüklerken yazının Medya ekleme bölümünden yükleyin. Paneli açtıınızda ilgili resim vb açılır kutularını göreceksiniz. Eğer orada idler görünmüyorsa, seçim kutusu dediğimiz alanın ismine -misal Resim- tıkladığınızda sistem yüklenmiş dosyaları getiren bir fonksiyon çalıştırmakta.

   Bunun sonucunda eğer yüklenmiş olan bir resim varsa (Medya Ekle bölümünden) bunun adını ve yanında ID'sini getirmekte. Oradan id alıp kısa kod paneline eklerseniz yazınızın istediğiniz alanına resimler vb ekleyebilirsiniz.

   Kısa kod kulanmazsanız, yazınızı yayınladığınızda eklenti otomatik olarak eklenmiş dosyalarınızı yazının sonunda ya da tercihinize göre yazı öncesinde zaten listelemekte.

Comments are closed.